





Operating System: iOS 26
Storage: 128GB
RAM: 6GB
Main Camera: 48MP + 12MP
Front Camera: 12MP
Display Size: 6.1 Inch
Display Resolution: 1179 Ć 2556 Pixels
Battery Capacity: Li-Ion 3349mAh
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 15 |
| OS Version | v17 |
| Chipset / SoC | Apple A16 Bionic |
| CPU Cores | 6 Cores |
| Display Size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Display Resolution | 1179x2556 px (FHD+) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Battery Capacity | 3349 mAh |
| Rear Camera | 48 MP, f/1.6, Wide Angle, Primary Camera, 12 MP, f/2.4, Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 12 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Sound | Yes | Stereo Speakers |