




Android: Android Operating System
Storage: 256GB Internal Storage
RAM: 12GB RAM
Main Camera: 50MP + 8MP Dual Camera
Front Camera: 20MP Selfie Camera
Display: 6.83" 1280 Ć 2772 Pixels Display
Battery: Li-Ion 7550mAh Battery
Others: On-screen, Fingerprint Sensor, 90W, Waterproof, Wi-Fi 7 (5G) Support, Gorilla Glass Protection, Bluetooth 5.4
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Turbo 4 Pro |
| OS Version | v15 |
| Chipset / SoC | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Display Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Display Resolution | 1280x2772 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Battery Capacity | 7550 mAh |
| Rear Camera | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8 mm (6.42 x 3.07 x 0.31 in) |
| Sound | Stereo Speakers | 3.5mm Jack: No |