

Android: Android Operating System
Storage: 256GB Internal Storage
RAM: 8GB RAM
Main Camera: 50MP + 8MP + 2MP Triple Camera
Front Camera: 20MP Selfie Camera
Display: 6.67" 1080 Ć 2400 Pixels
Battery: Li-Po 5110mAh Battery
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 14 5G |
| OS Version | v14 |
| Chipset / SoC | Mediatek Dimensity 7025 Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Display Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Display Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Battery Capacity | 5110 mAh |
| Rear Camera | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera, 2 MP, f/2.4, Macro Camera |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 8 mm |
| Sound | Dual Speaker |