
Android: Android Operating System
Storage: 128GB Internal Storage
RAM: 6GB RAM
Main Camera: 108MP + 0.08MP Dual
Front Camera: 20MP Selfie Camera
Display: 6.77" 1080 Ć 2392 Pixels
Battery: Li-Po 6000mAh Battery
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 15 4G |
| OS Version | v15 |
| Chipset / SoC | Mediatek Helio G100 Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Display Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Display Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Rear Camera | 108 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 0.08 MP, Auxiliary lens Camera |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Optical, Light Sensor |
| Dimensions | 164 mm * 75.4 mm * 7.9 mm * 183.7 grams |
| Sound | Stereo speakers with Dolby Atmos | No 3.5 mm jack |