
Storage: 256GB Internal Storage
RAM: 8GB RAM
Main Camera: 108MP + 8MP Dual
Front Camera: 20MP Selfie Camera
Display: 6.77" 1080 Ć 2392 Pixels
Battery: Li-Ion 5520mAh Battery
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 15 5G |
| OS Version | v15 |
| Chipset / SoC | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Display Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Display Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Battery Capacity | 5520 mAh |
| Rear Camera | 108 MP, f/1.7, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle, Primary Camera |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm |
| Sound | Stereo Speakers |