

Android: Android Operating System
Storage: 256GB Internal Storage
RAM: 12GB RAM
Main Camera: 50MP + 8MP Dual Camera
Front Camera: 20MP Selfie Camera
Display: 6.67" 1220 Ć 2712 Pixels Display
Battery: Li-Ion 6550mAh Battery
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Turbo 4 |
| OS Version | v15 |
| Chipset / SoC | Mediatek Dimensity 8400 Ultra |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Display Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Display Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Battery Capacity | 6550 mAh |
| Rear Camera | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| SIM Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Sensors | Optical |
| Dimensions | 161 x 75.2 x 8.1 mm |
| Sound | Stereo Loudspeaker |